KATEDRA OCELOVÝCH A DŘEVĚNÝCH KONSTRUKCÍ

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Na Fakultě stavební ČVUT v Praze proběhl ve dnech 24-28.3.2025 Týden oceli, dřeva a skla 2025, kde probíhal bohatý program jak pro studenty, tak pro odbornou veřejnost. Hlavním bodem týdne byl středeční „Technický den“, kde v dopoledním bloku vystoupili špičkoví specialisté z oblasti sledovaných materiálů, která ukázali pestrost své práce jak v oblasti výzkumu, tak projekce, výroby a realizace staveb. Je obtížné vybrat několik příkladů, zmiňme jen ty nejvzdálenější účastníky. Pan Yu Masuda z japonské společnosti Takenaka Corporation je architekt senior a projektový manažer evropské pobočky a ve své přednášce „TAKENAKA’s approach to wooden architecture“ Masuda přiblížil, jakým způsobem Takenaka Corporation využívá dřevo jako konstrukční materiál v současných projektech. Právě kvůli dřívějším přísným předpisům byla výstavba větších budov ze dřeva dlouho omezená. Takenaka proto investovala značné úsilí do vývoje technologie Moen-Wood a výsledkem je protipožární vrstvený dřevěný systém, který umožňuje stavět i vícepodlažní budovy. Nosné jádro tvoří lepené lamelové dřevo, kolem něj je protipožární vrstva z materiálu na bázi sádry nebo malty, jež při požáru absorbuje teplo a brání šíření ohně do jádra. Vnější povrchovou vrstvu pak tvoří dřevo, které při působení ohně zuhelnatí a zpomaluje přenos tepla​.

Když zůstaneme v Japonsku, lze zmínit přednášku Ing. R. Prixe z firmy ARCHaPLAN na téma „Český národní pavilón pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace – Konstrukční řešení s ohledem na mimořádná zatížení a požární bezpečnost“. Stavba byla zkolaudována v březnu tohoto roku. Pro hlavní nosnou konstrukci bylo zvoleno dřevo. U fasády, kterou tvoří skleněné panely z uměleckého skla, které má v Česku několikasetletou tradici, je pak s ohledem na subtilnost konstrukce použita ocel pro fasádní sloupky. Pro vnitřní a extrémněji namáhané konstrukce byly použity panely z křížem vrstveného dřeva (CLT). Spirálová chodba je vytvořena z dutých žebrových panelů. Během přednášky se podařilo navázat spojení s českým pavilonem a studenti tak absolvovali virtuální exkurzi celého pavilónu.

Tyto „exotičtější“ prezentace propojily program a velmi zajímavé přednášky dalších firem, ukázaných na obrázku níže. Zájem partnerů byl v letošním roce velký a chceme i touto cestou našim partnerům poděkovat za účast a podporu.

Odpoledne proběhl ODBORNÝ SEMINÁŘ –  „Re-use” ocelových hal a hodnocení ocelových, dřevěných a skleněných konstrukcí a mostů, kde byly prezentovány nejnovější poznatky z oblasti znovuvyužití konstrukcí a diagnostiky sledovaných materiálů a jejich hodnocení.

Tento den si mohli studenti vyzkoušet výstup a sestup z věžového pojízdného lešení typu Layher, nazvaný „Lešenářský kamzík“ které ve spolupráci s Českomoravskou komorou lešenářů, z. s. dodaly společnosti Proveservis, s. r. o. a LAVEL MB, s. r. o.

Pracovní lešení se obecně používají v různých provedeních, mimo již zmíněných věžových volně stojících pojízdných lešení jsou to hlavně fasádní lešení, především v rámovém provedení, a dále různé typy prostorových lešení s využitím modulových systémů. Vývoj jednotlivých provedení sleduje zpravidla dva hlavní směry: jednoduchou a rychlou manipulaci a maximální bezpečnost pracovníků montážních organizací či samotných uživatelů lešení. Je třeba připomenout, že tyto pohledy jsou do značné míry protichůdné. Na katedře ocelových a dřevěných konstrukcí probíhá průběžně výzkum lešenářské problematiky, v nedávných letech byly obhájeny doktorské práce zaměřené na vývoj kotevního systému pro fasádní lešení a prostorové modelování nelineárního chování lešeňových podlah. Katedra je rovněž přidruženým členem Českomoravské komory lešenářů a podílí se na práci TNK 92 – Lešení.

Na závěr bychom zmínili 4. ročník studentské soutěže ve virtuálním svařování o plaketu prof. Dunovského, kde se utkalo celkem 16 týmů a účastníci získali řadu hodnotných cen od partnerů. Studenti si vyzkoušeli svařování obalenou elektrodou MMA, svařování v ochranné atmosféře MAG a svařování neodtavující se elektrodou TIG, vše na virtuálním svařovacím simulátoru SOLDMATIC. Ve stejném dni se děti 1-5 tříd ZŠ Lvíčata mohly podívat do laboratoří katedry a vyzkoušet si pevnost uhlíkových lamel.

Týden se stal již pravidelnou součástí akademického roku a bude se opakovat i v roce 2026.


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *